Кількість новонароджених у ЄС 2023 року становила 3,665 млн, що на 5,5% менше, ніж 2022 року, згідно з оновленими даними статистичного управління ЄС (Eurostat). Минулорічний показник – найнижчий за весь час відстеження порівнянних даних, що ведеться з 1961 року. Спад у відсотковому вираженні також став максимальним за всю історію.
Піковий рівень кількості новонароджених у країнах, які зараз входять до ЄС, було зафіксовано в середині 1960-х років, він становив близько 7 млн. Тепер показник перебуває приблизно на рівні США.
Ситуація, що склалася, може посилити тиск на державні фінанси на тлі скорочення працездатного населення і підвищення витрат на охорону здоров’я та виплату пенсій, пише Financial Times.
Експерти з демографії вважають, що довгостроковий тренд на зниження кількості народжуваних європейцями дітей могла посилити їхня стурбованість зміною клімату, пандемією COVID-19, а також найрізкішим стрибком інфляції за останні десятиліття.
«Можливо, що відчуття невизначеності, зокрема (…) відсутність гарантій зайнятості, подорожчання життя і житла, а також численні глобальні кризи, включно з пандемією COVID-19, геополітичною напруженістю та зміною клімату, чинять негативний вплив на індивідуальні рішення щодо репродукції», – каже Гуан’юй Чжан, фахівець ООН з питань народонаселення.
Крім того, європейські жінки стали народжувати пізніше. Згідно з даними, опублікованими Eurostat раніше цього року, середній вік матері під час народження першої дитини підвищився у 2022 році приблизно до 30 років з 28,8 року у 2013 році.
Частка дітей, народжених матерями віком від 40 років, збільшилася за останнє десятиліття до 6% з 2,5%. Багато жінок тепер вважають за краще народжувати дітей ближче до кінця свого репродуктивного віку, що визначається ООН як 49 років.
Тренд зниження кількості новонароджених найяскравіше виражений в Італії, Іспанії, Греції, Польщі, Фінляндії та країнах Балтії, де за останні 10 років кількість новонароджених впала щонайменше на чверть.